Co to jest zdolność kredytowa i jak ją policzyć?

Zdolność kredytowa. Okazuje się, że aby pożyczyć pieniądze z banku lub coraz częściej, z instytucji parabankowej, musimy dysponować określoną kwotą pieniędzy. Musimy mieć ich na tyle dużo, aby bank przy zastosowaniu całej swojej inżynierii finansowej był gotów pożyczyć nam swoje pieniądze na określony czas, oczywiście za określoną cenę. To się właśnie nazywa zdolność kredytowa. Przeanalizujemy algorytm jaki stosują banki w kalkulatorach obliczających zdolność kredytobiorcy.

Nasza zdolność kredytowa:

Oto bardzo prosty sposób, żeby wyliczyć zdolność kredytową. Tak proste wyliczenia pozwolą nam zorientować się jaką mamy szansę na kredyt i co równie ważne w jakiej wysokości.

Zdolność kredytowa:

NASZE DOCHODY – NASZE WYDATKI = WYSOKOŚĆ RATY KREDYTU*
*Wysokość raty kredytu na który “nas stać”

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

  • Oceń swoje szanse na kredyt
  • Pobierz bezpłatny raport z Biura Informacji Kredytowej

Wydatki i zobowiązania miesięczne

Jak wiemy zdolność kredytowa jest podstawową informacją potrzebna do rozmowy z bankiem na temat kredytu. By spać spokojnie i nie martwić się o spłatę kredytu, zdolność kredytowa powinna być wyliczona rzetelnie.

Co to oznacza? Otóż, gdy zataimy przed bankiem wydatki i uda nam się otrzymać kredyt to czy faktycznie będziemy w stanie go spłacić? Oto krótka lista standardowych wydatków, po to aby nic nam nie umknęło i nasza ocena zdolności była wiarygodna.

  • Utrzymanie mieszkania, czynsz, energia, gaz, woda, śmieci, kablówki, Internet…
  • Utrzymanie samochodu: uśrednione miesięczne ubezpieczenie, paliwo, przeglądy…
  • Utrzymanie członka rodziny: dziecka/dzieci, współmałżonka,
  • Raty kredytów i pożyczek: kredyt hipoteczny, zakupy ratalne, karty kredytowe…

Dochody miesięczne:

  • ​Wszystkie dochody gospodarstwa domowego wnoszone przez członków rodziny o charakterze powtarzalnym czyli na przykład: wynagrodzenia, umowy, renty, emerytury

Zdolność kredytowa raz jeszcze

Jeśli wynik tego działania jest dodatni, to możemy już oczekiwać propozycji od banków jak tę „liczbę” zamienić na kredyt z „gwarancja najniższej ceny”.

Musisz jednak wiedzieć, że nawet jeśli twoja zdolność kredytowa zostanie udowodniona, nie oznacza to jeszcze gwarancji otrzymania kredytu a jest to jedynie informacją, że istnieje taka szansa i możesz w przybliżeniu określić kwotę tego kredytu i czas trwania umowy. Warto w tym miejscu wiedzieć jak oszacować koszty kredytu i jak wyszukać najlepszą ofertę kredytu.

Zdolność kredytowa, to właśnie taki techniczny sposób na oszacowanie naszych możliwości kredytowych, czyli zdolność kredytowa może zostać poprawiona poprzez poprawę parametrów a to oznacza, że można zwiększyć dochody, a zmniejszyć wydatki.

Kredytobiorca określa swoje wydatki na podstawie oświadczenia. Jeśli jednak bank uzna, że koszty wskazane przez klienta są zbyt niskie, może zażyczyć sobie udokumentowania tych wydatków lub określi minimalną kwotę danej usługi, zwyczajowo przyjętej w danym środowisku.

Poza arytmetyka kredytową banki stosują dodatkowy parametr, na podstawie którego oceniają potencjalnego kredytobiorcę — wiarygodność kredytową klienta.

3 thoughts on “Co to jest zdolność kredytowa i jak ją policzyć?”

  1. Pingback: Kredyt mieszkaniowy dla początkujących czyli co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym - totalbank

  2. Pingback: Rekomendacja T i S - totalbank

  3. Pingback: Kredyt konsolidacyjny — kalkulator - totalbank

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *