Ranking kredytów samochodowych

Kredyty samochodowe — kredyt ten jest kredytem celowym, a więc związany jest z finansowaniem zakupu pojazdu nowego lub używanego. Kredyt samochodowy występuje w ofercie banków dla klienta indywidualnego oraz dla firm. Kredyt na auto jest zabezpieczony na pojeździe w formie przewłaszczenia lub zastawu rejestrowego łącznie z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej OC i AutoCasco. Zabezpieczenie kredytu powoduje, że kredyt samochodowy jest znacznie tańszy od kredytów gotówkowych, dlatego jeśli marzymy o zmianie pojazdu, to warto poszukać takiej oferty w bankach.

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Jak działa kredyt na samochód?

Wielu Polaków decydując się na zakup samochodu na kredyt bierze pod uwagę jedynie zwykłe kredyty gotówkowe, gdyż nie zdają sobie sprawy z istnienia specjalnych pożyczek, które przeznaczyć można właśnie specjalnie na zakup pojazdu.

Tego typu kredyt dostępny jest zarówno dla osób chcących zakupić samochód osobowy, jak i też tych, którym marzy się motocykl, samochód ciężarowy czy ciągnik niezbędny do pracy w gospodarstwie. Ubiegać się można o praktycznie dowolną kwotę, w zależności od tego, ile kosztuje wybrany przez nas pojazd, oraz jaką mamy zdolność kredytową.

Czas spłaty takiego rodzaju zadłużenia wynosi maksymalnie 10 lat, dzięki czemu można dostosować wysokość rat do swoich realnych możliwości finansowych.Oprocentowanie kredytu różni się w zależności od banku, w którym staramy się o kredyt samochodowy oraz różnych innych czynników.

Kredyt samochodowy a może gotówkowy?

Z pewnością wiele osób zastanawia się też, jaki rodzaj kredytu — samochodowy czy gotówkowy — będzie dla nich bardziej odpowiedni. W większości przypadków znacznie tańszy będzie dla nas kredyt samochodowy, co wynika z prostego faktu, iż zabezpieczeniem tego zadłużenia jest zakupiony pojazd, a więc oprocentowanie jest znacząco niższe.

Do wyboru mamy trzy rodzaje kredytów samochodowych. Pierwszy z nich, standardowy, wygląda jak każdy inny kredyt, czyli co miesiąc spłacamy raty kapitałowo-odsetkowe w wyznaczonej z góry kwocie. Dużą zaletą tego typu kredytu jest to, że nie musimy posiadać żadnej kwoty na wkład własny.

Kolejny typ, jednoratowy, oferowany jest przez tak zwane “banki samochodowe” i polega na tym, że na początek musimy zainwestować dość dużą kwotę (np. połowę kwoty całego samochodu), a dopiero po jakimś czasie, na przykład po roku, spłacamy całą resztę. Ich największą zaletą jest to, że nie są one oprocentowane, jednak nie są zbyt dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z systematycznym oszczędzaniem pieniędzy.

Ostatni typ, tak zwany kredyt balonowy, charakteryzuje się dość niską ratą miesięczną, jednakże na koniec okresu kredytowania kredytobiorca musi wpłacić np. 20% wartości całego pojazdu. Tutaj również nie jest wymagana wpłata własna.

Jeśli już rozważamy kwestię zaciągnięcia kredytu samochodowego, weźmy pod uwagę fakt, iż bank może wymagać od nas jakiegoś zabezpieczenia. Zazwyczaj będzie to cesja praw z polisy autocasco, co oznacza, że w przypadku wypadku bądź uszkodzenia samochodu, ubezpieczyciel wypłaci nasze odszkodowanie nie nam, lecz bankowi.

W przypadku niektórych instytucji może się też okazać, że jeśli nie będziemy spłacać rat w terminie, bank po prostu zarekwiruje nasz samochód. Pewne banki wymagają również od swych kredytobiorców, by poza podstawowym ubezpieczeniem wykupili też polisy na wypadek różnych ryzyk. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku braku lub niskiego wkładu własnego.

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Decydując się na zaciągnięcie zadłużenia na zakup pojazdu warto najpierw rozejrzeć się w Internecie i przejrzeć chociażby ranking kredytów samochodowych. Tego typu zestawienia są zazwyczaj bardzo przejrzyste i pozwalają szybko sprawdzić, co tak naprawdę opłaca nam się najbardziej. Przede wszystkim powinniśmy określić, czy chcemy zakupić samochód nowy, czy też używany — w zależności od tego ranking kredytów samochodowych będzie się nieco różnił.

Jeśli już znajdziemy porównanie odpowiednie dla nas, zwróćmy przede wszystkim uwagę na oprocentowanie — będzie się ono różniło w zależności od banku, ale też np. tego, jaką kwotę chcemy pożyczyć. Ranking kredytów samochodowych wskaże nam też, jaki będzie całkowity koszt kredytu.

Pamiętajmy przy tym, że oprocentowanie, to nie jedyny koszt zadłużenia — zazwyczaj będziemy musieli zapłacić również prowizję (nawet do 3%) czy inne opłaty manipulacyjne, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewiele znaczącymi kwotami, ale w ostatecznym rozrachunku mogą sprawić, że najatrakcyjniejszy kredyt straci sporo na opłacalności.

Ranking kredytów samochodowych może też uwzględniać cechy dodatkowe poszczególnych ofert, na przykład wymagany wkład własny, cesję praw z polisy ubezpieczeniowej, dodatkowe koszty bądź maksymalny wiek pojazdu, na jaki kredyt może zostać udzielony. Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria przedstawiane w rankingu można dokonać właściwego wyboru.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *