Kapitalizacja odsetek czy procent składany?

Albert Einstein nazywał procent składany „największym matematycznym odkryciem w historii”. „Cud” jakim jest procent składany sprawia, że Twoje pieniądze staną się samonapędzającą się maszynką do zarabiania. Co trzeba zrobić? No właśnie z jednej strony niewiele a z drugiej… żeby mechanizm zadziałał potrzebne są dwa czynniki: powtórne inwestowanie zarobionych pieniędzy oraz czas.

Jak działa procent składany?

To prosty mechanizm i pożądany przez wielu. Ta prosta zasada jest niczym gorączka złota. Wiele osób dorobiło się prawdziwych fortun, ale wiele wciąż szuka swojego „złota”. Zasada brzmi — im dłużej inwestujesz, tym większą kwotą obracasz.

Zacznijmy jednak od przykładu:

Procent składany — przykład

Pamiętaj, procent składany zwiększa wzrost Twoich pieniędzy. Jest tylko jeden minus — przez cały okres inwestycji nie możesz ruszyć ani zainwestowanych pieniędzy, ani tego co zarobiłeś.

Kapitalizacja odsetek

Pojęcie procent składany, może nie do końca nazwane w ten sposób możemy zaobserwować gdy mówimy o kapitalizacjo odsetek. Kapitalizacja odsetek to dopisywanie do naszego konta zysku, który został wypracowany przez lokatę czy konto oszczędnościowe.

Jeśli należne odsetki dopisywane są do rachunku co miesiąc, to mamy do czynienia z kapitalizacją miesięczną, jeśli co kwartał – kapitalizacja kwartalną, a jeśli co roku to analogicznie z kapitalizacją roczną. Może być też zapis mówiący o tym, że odsetki zostaną udostępnione klientowi po zapadnięciu terminu lokaty, co oznacza, że otrzymamy odsetki wraz z zakończeniem lokaty.

Zatem kapitalizacja odsetek to wykorzystanie mechanizmu jakim jest procent składany. Im częściej bank udostępni nam te odsetki, tym większy wygenerujemy zysk z rachunku. Odsetki zaczynają pracować wraz z kapitałem.

Wniosek: Procent składany = kapitalizacja odsetek

Reasumując częsta kapitalizacja odsetek jest argumentem podnoszącym atrakcyjność lokaty. Należy jednak zwrócić uwagę, że najczęściej ten argument przekłada się na niższe oprocentowanie. Aby wyrobić sobie zdanie na ten temat, to warto skorzystać z kalkulatora lokat, w którym wyniki na pewno uwzględnią częstotliwość kapitalizacji.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator, który w prosty sposób pokaże jak działa kapitalizacja odsetek czy mówiąc inaczej procent składany. Pozwoli Ci to w prosty sposób porównać zyski przy różnej kapitalizacji. Życzymy udanej zabawy.

1 thought on “Kapitalizacja odsetek czy procent składany?”

  1. Pingback: Lokata progresywna - mechanizm działania - totalbank

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *