Paypass i PayWav czyli bezpieczeństwo transakcji

PayPass czy PayWave? Pomimo różnicy zdań co do daty wprowadzenia do Polski technologii pozwalającej na bezprzewodową płatność jak i dwóch dużych konkurentów rywalizujących o prym w tej technologii, bez wątpienia jest to technologia godna naszych czasów, pozwalająca na płatność poprzez zbliżenie karty płatniczej, telefonu, zegarka lub chociażby zwykłej naklejki, do czytnika.

Mówisz paypass myślisz Master Card

Paypass to najmłodsza technologia płatności, a już podbija serca nie tylko Polaków. Z powodzeniem stosowana jest jako alternatywa nie tylko do płatności gotówkowych, ale również powoli wypiera standardową technologie płatności kartami kredytowymi czy debetowymi.

Pierwszej transakcji kartą Master Card w technologii paypass dokonano 2002 roku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie firma Master Card uważana jest za prekursora tej technologii i obecnie posiada sporą przewagę nad najgroźniejszym konkurentem, którym jest VISA.

W Polsce debiut nastąpił 2007 roku, a do dnia dzisiejszego Polska wybiła się na trzecie miejsce pod względem popularności tej formy płatności.

System PayPass zdecydowanie przyspieszył czas realizacji płatności. Płatności do 50 zł, realizowane są bez potrzeby dodatkowej autoryzacji, w przypadku kwot powyżej 50 zł, wymagany jest PIN, ale nadal możemy dokonać płatności bezdotykowo.

To przyspieszenie płatności jest możliwe ponieważ technologia PayPass wykorzystuje miniaturowy system scalony oraz wbudowaną w kartę antenę radiową do bezprzewodowego przesyłania płatności do sieci w tym wypadku Master Card.

Konkurencja nie śpi. Wspomniana już wcześniej firma VISA wprowadziła na rynek swoją technologię nazwaną PayWave. Oparta jest ona o dokładnie o tę samą metodę działania i robi to równie sprawnie co PayPass. Niestety Visa na starcie popełniła błąd.

Problem dotyczył płatności powyżej 50 zł. O ile w przypadku płatności kartą Master Card wymagało to jedynie dodatkowej autoryzacji kodem PIN, o tyle w przypadku kart Visa, w ogóle nie było możliwości płacenia zbliżeniowo powyżej tej kwoty.

Co prawda Visa skorygowała ten problem, ale kolejny raz mamy dowód na to, że zła opinia ciągnie się latami. Zdecydowana większość osób używających technologii zbliżeniowej używa właśnie kart i gadżetów sygnowanych logiem paypass.

Bezpieczeństwo transakcji paypass i paywave

Bezpieczeństwo transakcji paypass i paywave, które dokonywane są za pomocą nie tylko kart, ale różnych innych gadżetów płatniczych jak chociażby telefon, zegarek czy brelok do kluczy, jest gwarantowane przez organizację wydającą owy środek płatniczy.

W przypadku płatności dokonywanych zbliżeniowo, tak jak przy każdej innej transakcji kartą zachowane zostają takie same standardy bezpieczeństwa. PayPass korzysta z takich samych technik szyfrowania, zarówno w odniesieniu do transakcji zbliżeniowych jak i stykowych.

Ze względu na technologię płatności, która nie wymaga weryfikacji maksymalny limit jednej operacji to 50 zł., dzienny limit to 250 zł.

Pamiętaj, w przypadku zgubienia lub kradzieży należy jak najszybciej zablokować kartę.

Aktualne porównanie kont osobistych

Czy Twoje obecne konto jest najlepsze? Czy nie ponosisz niepotrzebnych opłat? Czy korzystasz ze wszystkich udogodnień?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *