Lokata progresywna – co to jest i jak działa?

Lokata progresywna to lokata, w której każdego miesiąca zmienia się oprocentowanie – rośnie. Zobacz jakie wady i zalety posiadają lokaty progresywne. Dla lepszego zrozumienia przygotowaliśmy dla Ciebie przykład, który pokazuje mechanizm działania lokaty progresywnej. Teraz przyszedł czas na przedstawienie rankingu najlepszych obecnie lokat progresywnych na rynku. Oczywiście głównym argumentem zazwyczaj jest zysk, jaki możemy osiągnąć.

Czym jest lokata progresywna?

Podstawowe pytanie brzmi czym w ogóle jest lokata progresywna? Warto zatem odpowiedzieć na to pytanie, zanim podejmiemy decyzję o ewentualnej inwestycji.

Przede wszystkim wiele banków używa tej nazwy niezgodnie z właściwym znaczeniem terminu. To, co proponują banki nie jest prawdziwą lokata progresywną, a właściwie nowym produktem bankowym, będącym hybrydą tego lokaty progresynwje i zwykłej lokaty.

Zgodnie z teorią lokata progresywna to popularny produkt oszczędnościowy, w którym bank zawiera z klientem umowę, na podstawie której klient deponuje pewną kwotę, a następnie może do niej dokładać kolejne wpłaty, bez konieczności zawierania kolejnej umowy lokacyjnej. Wraz z wysokością wkładu, stopniowo wzrasta oprocentowanie takiej lokaty.

Tymczasem banki bardzo często używają tej nazwy do określenia lokaty z rosnącym oprocentowaniem. Oczywiście jest to ciekawy produkt, choć w teorii nie jest on lokatą progresywną. Na potrzeby niniejszego artykułu przyjmijmy jednak tę bardziej praktyczną, używaną przez banki wersję. Dzięki temu będzie można wykorzystać je do wybrania spośród dostępnych na rynku ofert.

Czym charakteryzuje się lokata progresywna?

Jak już ustaliliśmy definicja takich lokat może być dość różna. Skoro zdecydowaliśmy się jednak na wariant praktyczny, warto przyjrzeć się podstawowym cechom tego produktu bankowego.

Podstawowa cecha takiej lokaty, to rosnące oprocentowanie. W odróżnieniu od lokaty ze stałym oprocentowaniem, w tym przypadku zyskujemy coraz więcej, w zależności od tego na jak długi termin pozostawimy pieniądze w banku.

Jest to dość skomplikowane obliczenie, ponieważ wiele zależy od tego kiedy są kapitalizowane odsetki. Jeśli mamy do czynienia z ofertą, w której bank robi to co miesiąc, to wydaje się to o wiele lepszą propozycją, niż w przypadku kapitalizacji na koniec okresu umownego.

W razie miesięcznej kapitalizacji, jeżeli przyjmie się, że lokata zostaje założona na rok, co miesiąc zmienia się nie tylko oprocentowanie, ale również kwota bazowa, od której oblicza się kolejne odsetki.

Z kolei przy kapitalizacji po całym roku, mamy do czynienia z dodaniem do siebie odsetek z kolejnych miesięcy, ale bez powiększania kwoty bazowej. To bardzo istotna cecha, odróżniająca od siebie rożne oferty lokat.

Pamiętaj, przy lokacie progresywnej można sobie pozwolić na wcześniejsze zakończenie okresu jej trwania i kapitalizację odsetek bez konsekwencji.

Porównanie lokat progresywnych pomoże wybrać najlepszą opcję. Każdy z klientów ma nieco inne preferencje — dla jednego najważniejsze będzie przedział oprocentowania, dla kogo innego sposób założenia oferty. Właściwie jednak warto jest znać te i wiele innych wartości, zanim podejmie się decyzję. Do tego właśnie może posłużyć porównywarka lokat progresywnych. To internetowe narzędzie idealnie nadaje się do zasięgnięcia informacji o ofertach i szczegółowych warunkach proponowanych przez banki.

Porównywarka lokat progresywnych działa podobnie jak analogiczne narzędzia służące do sprawdzania zwykłych lokat, oprocentowania kont bankowych czy kredytów. W przypadku lokat interesuje nas przede wszystkim oprocentowanie, i końcowa kwota, jaką jesteśmy w stanie na danej lokacie zarobić. Dzięki porównywarce nie musimy siedzieć z kalkulatorem i mozolnie dopisywać poszczególnych cyfr, skrypt zrobi to za nas.

Wprowadzane dane, to zazwyczaj jedynie kwota, waluta i okres lokaty. W opcjach dodatkowych można ustalić jeszcze inne parametry, ale w niepotrzebny sposób może to wypaczyć wyniki porównania. Dlatego na początek warto korzystać przede wszystkim z ustawień podstawowych.

Chociaż może się okazać, że lokata progresywna ma relatywnie niższe oprocentowanie w skali roku, to ogromnym atutem jest możliwość wcześniejszego wycofania wkładu. Wprawdzie mniej więcej do połowy trwania założonego okresu lokaty, ze względu na niskie oprocentowanie w początkowym okresie, zerwanie umowy jest nieopłacalne dla klienta, ale przynajmniej nie wiąże się to z żadnymi karami umownymi.

Jeżeli zaś uda się znaleźć lokatę progresywną, której oprocentowanie efektywne jest większe niż w przypadku lokat terminowych, to jest to produkt, nad którym zdecydowanie warto się zastanowić.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *