Czym jest lokata rentierska?

Lokata rentierska. Lokata rentierska to nic innego jak zalążek wolności finansowej. Czy jednak wolność finansowa jest zarezerwowana tylko dla nielicznych osób? Dla tych, którym „się udało”. Czym tak naprawdę jest wolność finansowa i jak ma się do tego lokata rentierska. O czym nam mówi nazwa tej lokaty? Kim jest rentier?

Lokata rentierska a rentier

W Wikipedii można zaleźć taką definicję: „Rentier (fr. rentier) to osoba utrzymująca się z dochodów płynących od posiadanego kapitału, nieruchomości, dywidendy od papierów wartościowych lub odsetek od wkładów bankowych i obligacji”.

Na uwagę zasługuje fakt, że nie następuje tu „konsumpcja” kapitału, a służy on do generowania zysków.

Wyobraźmy sobie, że skreśliliśmy kupon lotka i wygraliśmy główna wygraną – kumulacje, cała wygraną oddaliśmy do banku, można powiedzieć że pożyczyliśmy bankowi, z którym umówimy się na założenie lokaty, o określonym oprocentowaniu i ten bank będzie nam regularnie (co miesiąc, kwartał…) wypłacał część odsetek, które będą zasilać nasze konto podstawowe.

Oczywiście jest wiele sposobów na zdobycie kapitału niż przytoczony lotek, wiele osób znalazło sposób na uzyskiwanie ponadprzeciętnych dochodów.

Definicja ta determinuje rodzaj klienta. Banki określają takiego klienta jako zamożnego i głównie do takiego skierowana jest ta oferta. Trudno sobie wyobrazić, aby z lokaty o nominale np. 1000 zł można było żyć jak rentier, ale takie oferty w bankach też znajdziemy, a zachętą ma być wypłacana np. co miesiąc część zysków.

Kiedy lokata rentierska ma sens?

Lokata rentierska ma jednak sens, jeśli dotyczy znacznie większych kwot i jest długoterminowa.

Warto być rentierem nawet w sytuacji, gdy dodatkowy dochód stanowi uzupełnienie naszych dochodów. Drogą jest tylko jedna — podjęcie decyzji o oszczędzaniu. Jeśli już osiągnąłeś pewien poziom oszczędności, to warto rozejrzeć się za taką ofertą. Poniżej podamy w jakich bankach i na jaką ofertę możesz liczyć.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *