Czerwony samochód

Leasing czy kredyt?

Prowadząc działalność gospodarczą często stajemy przed dylematem jak i gdzie pozyskać środki na sfinansowanie przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym, który zwiększy wartość firmy oraz podniesie jego konkurencyjność na rynku, a przecież stały rozwój swojej firmy jest nieodzownym elementem utrzymania się na szczycie.

Jaką wybrać formę finansowania?

Prowadzący działalność gospodarczą doskonale wiedzą jak trudno jest utrzymać prestiż i konkurencyjność na rynku, dlatego ciągłe inwestowanie i rozwój powinien być priorytetem. Powstaje pytanie jaką wybrać formę finansowania: gotówkę, kredyt czy leasing.

Jeśli mamy gotówkę, to odpowiedź wydaje się prosta, z pewnym jednak zastrzeżeniem, że gotówka winna być tylko częściowo przeznaczana na finansowanie inwestycji. Dobry i przewidujący przedsiębiorca zawsze część dochodu gotówkowego przeznacza na zabezpieczenie okresu tzw. dekoniunktury, na zapłatę ZUS czy podatków. Sytuacja, w której firma przestaje regulować bieżące zobowiązania jest dla dalszego istnienia firmy najgroźniejsza. Ilość bankructw spowodowana jest właśnie utratą płynności finansowej. Przedsiębiorca nie znajdzie żadnego podmiotu, który zechce mu pomóc.

Pozostaje nam wybór: kredyt czy leasing operacyjny?

Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym się różnią te formy kredytowania, ale czy uda nam się wskazać jednoznacznie, która z nich jest lepsza i tańsza?

Przeanalizujemy koszty, dostępność dla klienta, skutki podatkowe, wymagane dokumenty, możliwość wcześniejszej spłaty, wysokość wpłaty własnej, długość trwania umowy.

Zasadniczą różnicą pomiędzy kredytem a leasingiem jest prawo własności przedmiotu. Jeśli nabywamy środek trwały na kredyt, to jest on naszą własnością po spłacie kredytu, w przypadku leasingu właścicielem jest firma leasingowa. Leasingodawca zawiera umowę cywilno-prawną z leasingobiorcą, w której określa warunki na jakich środek jest przekazany do użytkowania. Rata leasingu czyli czynsz jest formą opłaty za użyczenie środka trwałego na czas trwania umowy. Leasingodawca jako właściciel ma pełne prawo do kontroli czy środek jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Stosowny zapis w umowie może stanowić, że ostatnia rata jest ratą „wykupową” czyli właścicielem staje się leasingobiorca.

W zestawieniu wskażemy główne różnice pomiędzy leasingiem a kredytem bankowym.

Leasing a kredyt — różnice

Podsumowanie

Co lepsze leasing czy kredyt? Jak widać uzyskanie leasingu pod względem proceduralnym jest łatwiejszym sposobem na finansowanie rozwoju swojej firmy. Czy jednak pod względem kosztów jest tańszy? Na to pytanie odpowiedź nie jest już taka jednoznaczna, dlatego należy założyć identyczne warunki i dokonać obliczeń. Możesz poprosić o pomoc doradcę kredytowego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *