Kredyt w euro, we frankach czy złotówkach?

Ostatnie lata pokazały, że temat jakim jest kredyt w euro czy innej walucie jest bardzo gorący. Temat jednak jest wart podjęcia chociaż kłopot polega na tym, że coraz trudniej znaleźć ofertę kredytu walutowego, szczególnie w segmencie kredytowania nieruchomości dla osób fizycznych. Lepiej wygląda sprawa kredytów dla firm, szczególnie działających na rynkach zagranicznych — eksporterów.

W jakiej walucie zaciągać kredyt?

Większość ekonomistów jest zdania, że kredyt winno się brać w walucie, w której otrzymuje się wynagrodzenie.

Skąd wziął się taki pogląd? Wnioski zostały wyciągnięte po roku 2008 kiedy w USA i wielu krajach Europy nastąpił tzw. kryzys finansowy. Nie będziemy teraz analizować, co wywołało tak gwałtowne załamanie rynków finansowych, ale skutki odczuli głównie klienci banków, którzy posiadali kredyty walutowe.

Kredyt w euro — a co z ryzykiem walutowym?

Przeanalizujemy na jakie ryzyka narażeni są klienci, którzy zaciągają kredyt w złotówkach.

Jedynym ryzykiem jest zmiana stopy procentowej. W przypadku kredytów długoterminowych ze zmianą stóp spotkamy się wielokrotnie i nie sposób wyeliminować tego ryzyka. Najtrudniejsza sytuacja wystąpi wówczas, gdy nasze dochody nie doganiają wzrostu cen a zmiana stóp procentowych jest ściśle związana z sytuacją gospodarczą kraju.

Biorąc kredyty walutowy lub poprawniej w walucie obcej należy się liczyć poza ryzykiem zmiany stóp procentowych, ryzykiem różnicy kursy waluty oraz ryzykiem zwanym spreed-em walutowy.

Spreed walutowy to różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży waluty. Kredyt udzielany jest po cenie kupna, a spłacane raty rozliczane są po cenie sprzedaży waluty. Różnica często sięga nawet 6%.

Wprowadzona w 2009 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego tzw. rekomendacja S 2 pozwala kredytobiorcy spłacać kredyt w walucie, w której kredyt został udzielony.

Rozważania na temat kredytu walutowego w chwili obecnej są raczej teoretyczne, gdyż banki w większości wycofały ze swojej ofert taki produkt. Bank, który decyduje się udzielić takiego kredytu nakłada bardzo trudne do spełnienia warunki brzegowe.

Tematem bardziej właściwym byłyby „jak sobie radzić z posiadanym już kredytem walutowym” Jeśli rozważamy wzięcie kredytu walutowego, to upewnijmy się czy dobrze rozumiemy wszystkie ryzyka związane z tym produktem.

Kalkulator kredytowy — kredyt w euro czy w złotówkach?

Poniżej przedstawiamy kalkulator kredytów – jest to niezwykle proste narzędzie, za pomocą którego w prosty sposób możemy porównać czy i w jakiej walucie warto wziąć kredyt. Zobacz czy warto będzie zaciągnąć kredyt w Euro, a może lepszy będzie szwajcarski Frank albo nasza złotówka?

Policz, złóż wniosek przez Internet i pozwól sobie pomóc. Nasi doradcy zgłoszą się do Ciebie oferując pomoc.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *