Czy kredyt samochodowy się opłaca?

Kredyt samochodowy jest to tak zwany kredyt celowy. Zanim jednak przejdziemy do samego kredytu i kalkulatora przyjrzyjmy się jak wygląda rynek samochodowy w Polsce. Statystyki mówią, że Polacy przeliczając na 1000 mieszkańców, posiadają więcej samochodów niż Niemcy. Nasuwa się tutaj wniosek, iż posiadanie samochodu stało się stosunkowo proste.

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

  • Oceń swoje szanse na kredyt
  • Pobierz bezpłatny raport z Biura Informacji Kredytowej

Kredyt samochodowy

Posiadanie auta to już nie element zamożności, ale wprost potrzeba celem poprawienia jakości życia. Niestety czynnikiem psującym tę statystykę jest fakt, że w znacznej większości są to auta używane, przywożone z Europy Zachodniej. Średnia wieku auta w Polsce waha się w granicach 8 lat. Stare samochody są technologicznie opóźnione i na pewno dużo mniej ekonomiczne.

Zakup samochodu

Podejmując decyzję o kupnie auta zaczynamy najpierw od poszukiwania tego właściwego. Jak pokazują statystyki coraz większą uwagę przykładamy do bezpieczeństwa (ilość poduszek powietrznych czy systemy wspomagające prowadzenie) i kosztów eksploatacji. Chcemy cieszyć się posiadanym autem, a nie zamartwiać brakiem pieniędzy na kosztowną eksploatację – a ceny paliw to nie błahy wydatek, a jak wiadomo nie są jedynym kosztem.

Zdecydowana większość używanych samochodów wyszukiwana jest przez Internet. Zakładamy więc kryteria na nasze wymarzone „cztery kółka” i przeszukujemy oferty. Wtedy często stajemy przed dylematem, co zrobić gdy znajdziemy „wymarzone” auto, a nie posiadamy wystarczającej ilości środków własnych?

Może warto zastanowić się nad kredytem na kupno lepszego, nowszego samochodu gwarantującego nam kilkuletnią bezproblemową eksploatację. Większość banków posiada oferty kredytu na samochód.

Dlaczego warto skierować uwagę na kredyt samochodowy, a nie kredyt gotówkowy?

Przede wszystkim kredyty samochodowe są znacznie niżej oprocentowane od kredytów gotówkowych. Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Nie jest to pożyczka gotówkowa na dowolny cel, ale pieniądze przeznaczone na zakup samochodu. Auto w tym przypadku stanowi jednocześnie zabezpieczenie tego kredytu.

Każdy kredyt zabezpieczony (w przypadku kredytu samochodowego zabezpieczeniem jest właśnie samochód, w przypadku kredytu hipotecznego — nieruchomość) jest tańszy. Bank w przedmiocie zabezpieczenia obniża ryzyko udzielenia takiego kredytu. Zatem warto skierować swoja uwagę na kredyt samochodowy.

Pamiętaj, bez zdolności kredytowej nie otrzymamy ani kredytu samochodowego, ani żadnego innego kredytu.

Bądź przygotowany na wszystko!

Bez względu na to czy skontaktujesz się z bankiem poprzez formularz online czy pofatygujesz się do oddziału osobiście – przygotuj się do tego. Dokumenty, których bank będzie wymagał od Ciebie jako kredytobiorcy to:

  • podstawowe dokumenty potwierdzające nasza tożsamość,
  • zaświadczenie/oświadczenie o dochodach;
  • jeśli jest to nowe auto z salonu – faktura proforma, jeśli auto używane kserokopie dokumentów auta (dowód rejestracyjny, książka pojazdu), zaświadczenie z sądu o braku wpisu w zastawie pojazdów (najczęściej z takim pytaniem w naszym imieniu występuje bank, ale opłatę wnosi klient) oraz umowa kupna sprzedaży (jeśli kupujemy auto od osoby fizycznej), faktura proforma (gdy kupujemy z komisu).

Pamiętaj, dodatkowym atutem kontroli w sądowym zastawie rejestrowym, przed kupnem samochodu i zaciągnięciem zobowiązań kredytowych jest pewność, że nie kupimy samochodu z „długiem”

Warunki kredytu samochodowego

Dokonaliśmy już wyboru samochodu, jak wybrać teraz kredyt? Poniżej przedstawiamy Tobie warunki kredytu samochodowego na, które nie tylko powinieneś, ale wręcz musisz zwrócić uwagę.

Czas trwania umowy kredytowej

Należy pamiętać, że banki udzielają kredytu maksymalnie na okres 10 lat, a to jest ściśle związane z wiekiem naszego auta. Nowe auto możemy kredytować przez 10 lat, ale auta używane np. 4 letnie na 6 lat (10lat — wiek auta = maksymalny okres kredytowania).

Wkład własny

Zdecydowana większość banków wymaga wkładu własnego, jednocześnie wraz ze wzrostem wkładu własnego oferują nam lepsze oprocentowanie kredytu. Przetestuj różne opcje na kalkulatorze kredytu.

Pamiętaj, najczęściej nie warto brać kredytu gotówkowego na pokrycie wkładu własnego przy kredycie samochodowym ani żadnym innym (niech to będzie naprawdę ostateczność).

Zabezpieczanie kredytu samochodowego

Ubezpieczenie auta – obowiązkowe ubezpieczenie OC jest wymogiem prawnym, każdy kierowca musi posiadać takie ubezpieczenie. Bank natomiast będzie wymagał od klienta opłaconego ubezpieczenia Auto Casco oraz cesji tego ubezpieczenia na bank. W razie wypadku, uszkodzenia pojazdu bank jako pierwszy będzie się zabezpieczał z polisy do wysokości niespłaconej części kredytu samochodowego.

Przewłaszczenie na kredytowanym pojeździe – oznacza to wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, współwłaściciela czyli banku, który nam udzielił kredytu w stosunku 49/51. Bank ma 49% udziałów w naszym samochodzie. Zapis znosimy po spłaceniu kredytu.

Zastaw rejestrowy – oznacza wpisanie naszego pojazdu do sądowego zastawu, jako zabezpieczenie kredytu.

Weksel In blanco z deklaracją wekslową to dodatkowy element zabezpieczenia kredytu samochodowego (o wekslach warto wiedzieć więcej – lekceważony przez kredytobiorcę może sprowadzić kłopoty)

Wraz z umową kredytowa podpisujemy oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Oto przykład takiego oświadczenia, wyciągnięty wprost z umowy kredytowej jednego z banków.

Tych form zabezpieczenia kredytu samochodowego nie stosuje się jednocześnie, ale zamiennie — obecnie najczęściej banki stosują częściowe przewłaszczenie na kredytowanym pojeździe.

Pozostałe koszty związane z kredytem samochodowy

  • oprocentowanie kredytu (WIBOR + marża);
  • prowizje za udzielenie kredytu;
  • dodatkowe ubezpieczenia (na życie, utratę pracy);
  • opłata za rachunek do spłaty kredytu samochodowego (jeśli nie jesteś klientem tego banku, to często bank stosuje opłatę za rachunek,na który wpłacamy nasze raty – bardzo nieelegancki proceder ze strony banku.

I to są te elementy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy dobrze wybrać kredyt, a pomoże Wam w tym kalkulator kredytu samochodowego. Szukaj promocji nie tylko w salonach samochodowych czy komisach samochodowych, ale również w bankach, którym się zdarza obniżyć prowizję czy marżę.

Pamiętaj, pośrednik, którego spotkamy w salonie czy w komisie nie jest gwarantem najlepszego i najtańszego kredytu – za wygodę trzeba często słono zapłacić dodatkową prowizją, zatem warto trochę poświęcić czasu na znalezienie dobrej ofert, wszak aut nie kupujemy zbyt często.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *