Kredyt mieszkaniowy dla początkujących czyli co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym

Kredyt mieszkaniowy,to dla wielu Polaków jedyna szansa na zdobycie własnego mieszkania. Ceny nieruchomości sprawiają, że trudno odłożyć taką kwotę. Dlatego właśnie wśród kredytów bankowych to właśnie te, które służą do zakupu mieszkań, cieszą się największym zainteresowaniem. Jako że banki są instytucjami finansowymi nastawionymi na zysk, to muszą z czasem nie tylko odzyskać pożyczoną kwotę, ale również pobrać odsetki i zabezpieczyć się przed możliwością utraty pożyczki.

Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej

Kredyt a hipoteka

Kredyt mieszkaniowy jest zazwyczaj rodzajem pożyczki hipotecznej. Oznacza to, że zastawem jest w tym przypadku nieruchomość, którą mamy zbudować lub kupić. To bardzo istotne, dlatego że posiadając taki kredyt mieszkaniowy trzeba pamiętać, że do czasu spłaty całości zadłużenia nie jest się de facto właścicielem w swoim własnym domu.

Jeżeli więc wydarzy się coś, co sprawi, że nie będziemy w stanie spłacać dalej zaciągniętego w banku kredytu, istnieje spore niebezpieczeństwo, że bank przejmie nieruchomość i sprzeda ją, by w ten sposób odzyskać pożyczone nam pieniądze.

Kredyt mieszkaniowy można zaciągnąć zarówno na zakup działki budowlanej i budowę domu, jak i na zakup gotowej nieruchomości. Dotyczy to zarówno zakupu mieszkań nowych, jak i tych, które znajdują się na rynku wtórnym.

W niektórych przypadkach kredyt mieszkaniowy może obejmować również spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku lub nawet koszt wykończenia lub remontu gotowej nieruchomości, choć w tym przypadku powstaje zastrzeżenie, że remont ten nie może wpływać na kształt nieruchomości na tyle, by wymagane były nowe pozwolenia na budowę.

Kredyt mieszkaniowy dla przedsiębiorczych

Kredyt mieszkaniowy i jego atrakcyjność polega głównie na tym, że jest on najniżej oprocentowanym kredytem w ofercie każdego banku. Wysoka kwota w połączeniu z dużymi odsetkami zniechęciłaby klientów, stąd też korzystne warunki dotyczące terminów spłaty i wielkości rat.

Zdarza się, że nawet osoby, które byłyby w stanie kupić mieszkanie za posiadane na koncie pieniądze, biorą kredyt mieszkaniowy, ponieważ w tym czasie ich własne pieniądze mogą przynosić zysk i spłacać część kredytu.

Co bardziej przedsiębiorczy inwestorzy potrafią na tym dobrze zarobić, zwłaszcza w czasie, gdy rosną ceny mieszkań. W takiej sytuacji mieszkanie nie tylko nie traci na wartości, ale wręcz zyskuje, co sprawia, że jest idealną inwestycją.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy wniosek o kredyt złożony w banku musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Mimo zabezpieczenia w postaci hipoteki banki mają jeszcze jeden sposób na zapewnienie sobie większej pewności zwrotu pożyczonych pieniędzy. To badanie zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa, to cecha, którą wypracowujemy sobie właściwie przez całę dorosłe życie, dlatego, że zależna jest od naszych wcześniejszych kontaktów z bankami i historii spłat, jaką dotąd mieliśmy.

Kryteria oceny zdolności kredytowej w różnych bankach bardzo się różnią, jednak najważniejszym punktem zawsze będzie ocena rzeczywistej możliwości spłaty kredytu zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dlatego właśnie niektórzy biorą wcześniej w tym samym banku jakąś niewielką pożyczkę albo dwie, by spłacić je w terminie i stworzyć sobie dobrą historię kredytową.

Oczywiście w ocenie zdolności kredytowej bierze się również pod uwagę aktualną sytuację finansową, uzyskiwane pobory, a nawet rodzaj pracy. Jeżeli kredyt jest brany wspólnie, np. przez małżonków, bada się zdolność kredytową obojga.

Kredyty mieszkaniowe udziela się na zakup określonej nieruchomości. Nawet w przypadku budowy nowego domu, trzeba mieć przygotowaną kompletną dokumentację, którą oceniają wyspecjalizowani rzeczoznawcy banku.

Wybór oferty

Nie tylko kryteria dotyczące oceny wnioskodawcy są w poszczególnych bankach bardzo różne, dotyczy to również wysokości oprocentowania, kosztów przygotowania kredytu, terminów spłaty i ewentualnych warunków dotyczących terminarza regulowania należności.

Dopiero kontakt (osobisty, telefoniczny lub za pośrednictwem internetu) z konkretnym bankiem da odpowiedzi na te pytania, co pozwoli wybrać właściwą ofertę.

Nietrudno więc dojść do wniosku, że tak jak kredytobiorca szuka najlepszej dla niego oferty, tak i banki dbają o to, by trafili do nich najbardziej właściwi klienci. W tym przypadku chodzi o takich, którzy będą wypłacalni.

Dobre dopasowanie warunków kredytu do własnych potrzeb i możliwości, to podstawa sukcesu całego przedsięwzięcia. Warto więc przemyśleć wybór oferty, posiedzieć z kalkulatorem i przeliczyć oferowane przez poszczególne banki warunki.

1 thought on “Kredyt mieszkaniowy dla początkujących czyli co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym”

  1. Pingback: Kalkulator zdolności kredytowej dla hipoteki - totalbank

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *