Jak wybrać konto młodzieżowe?

Pierwsza praca czy chociaż edukacja finansowa polegająca na przelewaniu kieszonkowego bezpośrednio na konto to tylko dwa, ale jakże istotne argumenty jakie musimy wziąć pod uwagę, rozważając założenie konta dla swojego dziecka. Poniżej prezentujemy ranking kont młodzieżowych.

Konta młodzieżowe: czym są i jak wybrać najlepsze?

Dlaczego warto sięgnąć po produkt bankowy jakim są konta młodzieżowe? Otóż są dwa bardzo istotne powody, dla których każdy nastolatek powinien posiadać konto w banku.

Pierwszy powód – pierwsza praca. Coraz częściej zdarza się, że nastolatki podejmują swoją pierwszą pracę. Chcąc w ten sposób posiadać pieniądze na drobne wydatki. Zazwyczaj są to jakieś zajęcia w stylu roznoszenia ulotek, wyprowadzanie psa sąsiada czy nawet dowożenia pizzy skuterem do klientów.

Coraz częściej również się zdarza, że wynagrodzenie za pierwszą pracę otrzymują przelewem na konto.

Drugi powód – edukacja finansowa. Z jakiegoś bliżej nieznanego nam powodu, w obecnym programie nauczania nie ma słowa na temat edukacji finansowej. Zatem my sami, jako rodzice musimy zadbać o wprowadzenie nastolatka w świadome finansowo życie i co bardzo ważne planowanie wydatków. Dzięki temu, wchodząc w dorosłość nie popełni on tak dużo i tak bolesnych błędów odciskających się przede wszystkim na jego portfelu.

Jeżeli natomiast Twoje dorastające dziecko dysponuje już od kilku lat własnymi finansami w postaci kieszonkowego, to teraz macie okazje poznać zasady funkcjonowania banku i odkładać pieniądze w bezpieczniejszy sposób. To dobry początek, aby poznać dość skomplikowany system bankowy oraz oswoić się z produktami.

Obecnie nastolatki mają powszechny dostęp do Internetu, więc poznawanie bankowości online może być dodatkowym motorem napędzającym jego naukę finansów, przy jednoczesnej dobrej zabawie.

Konta młodzieżowe – co warto o nich wiedzieć?

Osoby mniej zorientowane w regulacjach prawnych rynku bankowego mogą uznać zapewne, że to niemożliwe, aby nastolatek mógł mieć własne konto, ale to nieprawda. Polskie prawo bankowe stanowi bowiem, że każda osoba, która ukończyła trzynaście lat, może posiadać własny rachunek osobisty w banku. Oczywiście, są pewne ograniczenia.

Większość banków działających na naszym rynku posiada w swej ofercie konta młodzieżowe dla osób niepełnoletnich. Nie różnią się one zasadniczo od zwykłych ROR-ów poza dwiema istotnymi sprawami.

Po pierwsze, nie wystarczy sama chęć nastolatka, aby takowe konto otworzyć. Potrzebna jest jeszcze na to zgoda jego rodziców.

Po drugie, raczej nie może on liczyć na to, że bank przyzna mu wraz z jego otwarciem jakiś debet, nie wspominając już o karcie kredytowej.

Oczywiście, są też plusy, a mianowicie znacznie mniejsze koszty związane z prowadzeniem konta dla młodej osoby (zazwyczaj są one darmowe). To ważne, bo raczej w wieku nastu lat trudno liczyć na stałe i w miarę wysokie dochody. Poza tym każdy nastolatek może się poczuć dowartościowany tym, że posiada konto bankowe i może sam zarządzać własnymi finansami.

Czy to się opłaca bankom?

Tu ktoś może zapytać, jaki interes mogą mieć banki w tym, że oferują właściwie za darmo konta młodzieżowe nastolatkom? Finansowy raczej niewielki, natomiast „wychowawczy” spory. Jeśli bowiem przywiążą taką młodą osobę do siebie, to gdy już stanie się pełnoletnia, istnieje spora szansa, że zostanie w banku, z którym zaczęła swą finansową przygodę. A później, wiadomo, karta kredytowa, kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna… Gra jest z pewnością warta świeczki.

Jak wybrać odpowiedni bank?

Ponieważ niemalże każdy z banków działających na polskim rynku posiada konta młodzieżowe w swej ofercie, to wybór jest naprawdę duży i w konsekwencji także trudny. Na pewno nie warto wejść po prostu do pierwszego lepszego banku i założyć w nim właśnie rachunek. Oczywiście, jak będziemy mieli szczęście, to trafimy dobrze, ale w kwestiach finansowych nie warto być przesadnym optymistą.

Dlatego też najlepiej skorzystać z rankingu kont młodzieżowych, który jest nam w stanie podpowiedzieć, jakie konto będzie dla nas i dla dziecka najbardziej odpowiednie.

Jak czytać rankingi kont młodzieżowych?

Rankingi tego typu rachunków powinniśmy również potraktować jako wskazówkę, a nie jako wyrocznię. Choćby z tego powodu, że oceniają one oferty banków na podstawie jednego parametru, czyli wysokości stałych opłat, jakie będziemy ponosili w związku z prowadzeniem konta, a rzadko jest tak, iż jest to absolutnie wszystko, co będziemy, przynajmniej potencjalnie, musieli za nie płacić.

Dlatego też warto porównując poszczególne konta młodzieżowe zwrócić uwagę nie tylko na wysokość opłaty aktywacyjnej, miesięczną sumę za prowadzenie rachunku czy koszty związane z wykonywaniem przelewów, ale także, czy nie będziemy musieli uiścić opłaty za zbyt małe wpływy na konto, lub też za wypłatę środków z bankomatów nie należących do naszego banku.

Analizując ranking warto również sprawdzić, czy korzystając z danej oferty dostaniemy jakieś zniżki od firm współpracujących z daną instytucją finansową (rabat 15% na kurs angielskiego w szkole językowej, to całkiem niezły bonus…).

Dopiero biorąc to wszystko pod uwagę, będziemy mogli z czystym sumieniem wybrać te konta młodzieżowe, które są dla nas najlepsze.

Jak działa ranking kont młodzieżowych?

Przedstawiony powyżej ranking jest w pełni zautomatyzowany czyli automatycznie dostosowuje się do zadanych parametrów. W takim razie jakie parametry konta należy podać?

Oczywiście podajemy parametry, które nas najbardziej interesują, albo z których z pewnością będzie korzystać młody człowiek. Zatem podajemy:

  • Miesięczne wpływy na rachunek – czyli na przykład kwotę kieszonkowego jaką będziemy co miesiąc przelewać na konto dziecka lub kwotę jaką będzie otrzymywać z pierwszej pracy;
  • Liczba transakcji kartą – w zdecydowanej większości ofert korzystanie z karty do konta jest darmowe, co zdecydowanie ułatwia dostęp do pieniędzy, a to zarówno może być zaletą jak i wadą;
  • Liczbę przelewów wewnętrznych;
  • Średnie miesięczne saldo środków znajdujących się na rachunku każdego dnia miesiąca podzielona przez ilość dni w danym miesiącu kalendarzowym;
  • Miesięczny obrót kartą w ciągu miesiąca.

Tak wypełniony formularz automatycznie dopasuje wyniki wyszukiwania. Dodatkowo wyniki wyszukiwania możemy sobie jeszcze posortować po najbardziej nas interesujących parametrach takich jak:

  • Opłata za prowadzenie konta;
  • Koszt przelewów wewnętrznych;
  • Opłaty za kartę wydaną do konta;
  • Popularność.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *