Konto firmowe – obalamy 7 mitów wokół rachunków dla przedsiębiorców

Konto firmowe to rodzaj rachunku bankowego, który może założyć tylko osoba prowadząca działalność gospodarczą. Założenie konta w banku następuje na podstawie dokumentów rejestrowych firmy. Konto służy do rozliczeń z ZUS, US oraz transakcji z obrotu gospodarczego. Wszystkie banki maja w ofercie ten typ rachunku. Rodzaj prowadzonej działalności często wyznacza rodzaj rachunku, który spełni oczekiwania przedsiębiorcy. Obecnie na rynku jest dużo ofert kont firmowych, zatem która z ofert jest dla nas odpowiednia. Na początek obalamy kilka mitów.

MIT 1: Do założenia konta firmowego konieczne jest posiadanie pieczątki firmowej

Aby założyć konto firmowe potrzebujesz jedynie zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, który w prosty sposób generujemy z systemu CEDIG oraz NIP – osobisty (jeśli jesteś osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą) lub Regon.

Do założenia konta firmowego nie jest konieczne posiadanie pieczątki firmowej, ale jeśli jednak taką będziesz używał to pamiętaj, że każda zmiana wyglądu, treści, grafiki itp. wymaga zmiany w banku na karcie wzorów podpisów – po co więc wpędzać się w ten dodatkowy kłopot.

MIT 2: Nie muszę się ograniczać z ceną rachunku, bo i tak stanowi to mój koszt

Jest w tym stwierdzeniu jedynie część prawdy. Opłata za konto firmowe stanowi koszt, ale uzależnione jest to od wybranej formy rozliczania z fiskusem. Jeśli wybrana została karta podatkowa lub ryczałt to płacę podatek określony przepisami lub zryczałtowany od przychodów, a więc koszty nie mają wpływu na jego wysokość – polecam więc rachunek bezpłatny, darmowy lub za 0 zł jak to często pokazują reklamy.

Proponuje więc rozważyć oferty kont firmowych tzw. direct czyli w 100% obsługiwanych internetowo. mBank, Alior, ING Bank Śląski, Idea, FM Bank, Inteligo.

MIT3: Zaczynam działalność gospodarczą, więc muszę posiadać rachunek firmowy

Często spotykamy się z pytaniem: “zaczynam działalność czy muszę posiadać konto firmowe?” Jeśli założona firma to jednoosobowa firmą i bez rozliczania się z podatku VAT, czy też działalność, w której wystawiany jest jeden rachunek (agenci bankowi, ubezpieczeniowi, usługi z umowy itp.) można takie rozliczenia prowadzić przez konto osobiste czyli płacić ZUS czy podatki.

Natomiast nie wolno robić obrotu gospodarczego przez konto osobiste (o tym stanowi Prawo Bankowe) czyli jeżeli jestem właścicielem przysłowiowego straganu „z marchewką” utargi należy wpłacić na konto firmowe. A więc, które konto jest najlepsze dla handlowca?

Konto z bezpłatną operacją wpłat gotówkowych i oddział banku w pobliżu lub cena karty bankomatowej, dostępność wpłatomatów czy możliwość taniej instalacji terminali POS do obsługi kart. Na wyróżnienie zasługują tutaj: Mulibank, Idea, Alior, mBank, ING bank Śląski, mBank.

MIT 4: Pułapka, którą banki kuszą to uzależnienie opłat od ilości

Czy uzależnienie opłaty za konto lub kartę od salda na rachunku czy od ilości operacji bezgotówkowych jest wystarczającą zachętą do założenia konta w danym banku. Otóż nakłada to na klienta dodatkowy obowiązek sprawdzania stanów i mocno ogranicza swobodę posługiwania się kontem jeśli chcemy tych opłat uniknąć – a więc należy przyjąć, że konto jest płatne, bo często utrzymanie salda lub średniego salda wymyka się spod kontroli użytkownika, takie konta oferują FM Bank czy ING. Korzystniejsze są więc konta „samo-zarabiające” choć kryteria kwalifikacji na zarobek ustawione są dosyć wysoko (Alior, Idea, Getin Up)

MIT 5: Cena za prowadzenie konta to jedyne kryterium przy wyborze rachunku firmowego

Cena za rachunek nie jest decydującym kryterium, a na pewno nie powinna być. Jeśli w cenie za rachunek otrzymamy np. bezpłatne przelewy. To należy poważnie przeliczyć ofertę. Większość banków pobiera od 0,90 do 1zł za przelewy. Wykonywanie dużej ilości przelewów w ramach prowadzonej działalności może ostatecznie zdecydować, który bank jest dla nas korzystny. Bezpłatne przelewy znajdziemy w Alior Bank, FM Bank, Idea Bank.

MIT 6: Jak już wybiorę raz bank to już na lata

Jakie ponosimy konsekwencje jeśli bank, który wybraliśmy nie spełnia naszych oczekiwań? W obecnych czasach jest tak duża konkurencją na rynku bankowym, że nie powinniśmy bać się zmiany banku, gdy jesteśmy niezadowoleni albo nietrafnie wybraliśmy dane konto pod naszą działalność.

Sprawdzamy w umowie rachunku okres wypowiedzenia, ważne by okres ten nie był dłuższy niż 1 miesiąc. Sprawdzamy czy bank nie zastrzega sobie dodatkowych opłat, jeśli wypowiemy umowę wcześniej. Często banki zastrzegają sobie takie klauzule. Działa to podobnie jak zerwanie umowy z operatorem telefonicznym.

Dokonujemy zmiany w systemie elektronicznym CEDIG i powiadamiamy kontrahentów – często wystarczy uwaga na fakturze „uwaga zmiana konta”.

Zawsze możemy posiadać więcej niż jedno konto firmowe, a w urzędzie skarbowym wskazujemy konto główne do rozliczeń.

MIT 7: Nie warto zmieniać banków

Czy warto zmieniać bank? Warto, bo często pojawiają się bardzo atrakcyjne oferty dla nowych klientów. Pamiętaj jednak, że wartością dodaną jest Twój „staż” w banku jako klienta, nie rezygnuj więc nigdy z możliwości przeniesienia go. Często jest to pomocne kryterium do uzyskania szybkiej linii kredytowej w rachunku lub kredytu odnawialnego.

1 thought on “Konto firmowe – obalamy 7 mitów wokół rachunków dla przedsiębiorców”

  1. Pingback: Ranking kont firmowych - totalbank

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *