Dziecko na tle drzew

Jakie konto dla dziecka wybrać?

Konto dla dziecka? Podstawowe pytania jakie się nasuwają przy rozważaniach na temat kont bankowych dla dziecka to: po co w ogóle dziecku konto bankowe? Jak już się jednak zdecydujemy na założenie konta dla swojej pociechy, to jaki wiek jest najlepszy? Kiedy należałoby zacząć edukacjeę finansową związaną z oszczędzaniem i planowaniem wydatków? Czy konto dla dziecka może być pomocne w poznawaniu, czym są banki i jak funkcjonują? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Konto dla dziecka – dawniej i dziś

Odpowiedź na wszystkie pytania związane z kontem dla dziecka jest jednoznaczna i prosta, im wcześniej zaczniemy edukację finansową i naukę „obsługi” banków tym lepiej. O ile w dawnych czasach, a przecież nie tak odległych, jedynym dostępnym sposobem na oszczędzanie przez młodych ludzi było gromadzenie pieniędzy na tzw. książeczkach SKO. (Szkolna Kasa Oszczędności)

Czy SKO miało charakter wychowawczy, niosło za sobą element edukacyjny, mobilizowało młodych do oszczędzania? Chyba jednak nie bardzo, wdrażało raczej element konkurencyjności bowiem bonusy przysługiwały tym, którzy zebrali najwięcej. A więc w sposób jednoznaczny wskazywały na poziom zamożności rodziny.

Pozytywny element tego zbierania polegał na tym, że często zbierano pod wyznaczony cel np. wycieczka a zatem wprowadzony został element oszczędzania.

Edukacja finansowa dziecka

Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci, że pieniądze nie pochodzą „ze ściany z guzikami”. Warto uczyć, że składanie drobnych sum może doprowadzić do realizacji kupna wymarzonej zabawki.

Konsekwentna zabawa w zbieranie to początek drogi. Naukę oszczędzanie dzieci mogą rozpocząć niekoniecznie od razu od specjalnego konta dla dzieci, ale od pospolitej „świnki” skarbonki.

Te trudne lekcje oszczędzania z najmłodszymi dziećmi zaowocują w czasie, w którym zdecydujemy się zacząć „wypłacać” dzieciom kieszonkowe. Przygotowane do życia z określonym budżetem dzieci nie dokonają zakupów już pierwszego dnia „po wypłacie”, ale zaczną planować wydatki.

Nasza rada — wypłacajmy dzieciom małe kwoty w regularnych odstępach czasowych. Dzieci w szkole podstawowej już z łatwością potrafią określić interwał czasowy. Żyją od wypłaty do wypłaty i jeśli uda nam się przekonać dzieci, że gromadząc te małe kwoty mogą w określonym czasie zebrać odpowiednią kwotę pieniędzy, żeby zrealizować samodzielny zakup wymarzonej rzeczy.

Gdy ta sztuka nam się uda możemy powoli zaproponować naszym pociechom konto w banku, na które będziemy przekazywać „kieszonkowe”. Potrzeby rosną razem z dziećmi i ich potrzebami.

Jakie konto dla dziecka, które będzie lepsze?

Bank PKO BP zaproponował w swojej ofercie konto już dla dzieci młodszych niż 13 lat. Bardzo interesująca oferta dla dzieci i ich rodziców. Godna polecenia. To my powinniśmy przeprowadzić nasze dziecko przez pierwsze konto w banku. Konto, które funkcjonuje jako „podkonto” konta rodzica, ale stanowi znakomity sposób na pokazanie dziecku, w jaki sposób może planować swoje wydatki przy jednoczesnej kontroli wpłat i wypłat.

W większości banków w ofercie znajdują się konta dla młodzieży powyżej 13 roku życia. Wynika to z prawa cywilnego, które osobom nie mającym ukończonych 13 lat, a nie są jeszcze pełnoletnie czyli nie mają 18 lat, nadaje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zatem mogą już posiadać samodzielne konto, za zgodą rodziców, ale nie mogą zaciągać np. zobowiązań kredytowych.

Poza umiejętnością gospodarowania „kieszonkowymi” wypłatami taki młody człowiek spotyka i uczy się banku, jak można obsługiwać swoje konto przez Internet, jak robić zakupy i płacić za nie korzystając z funkcji przelewu lub jak posługiwać się karta bankomatową.

Bądź konsekwentnym rodzicem. Konsekwentny rodzić wpłaca regularnie na konto, z góry uzgodniona kwotę pieniędzy, licząc na to, że wydatki dziecka będą przemyślane.

Zasadniczą wartością tych lekcji powinno być wypracowanie w młodym człowieku szacunku do pracy, pieniądza rodziców, ale przede wszystkim oswojenie „świata finansów i banków” Nauka oszczędzania to proces bardzo trudny, ale o potrzebie takiej nauki nie musimy chyba nikogo przekonywać.

Jak wygląda rynek kont bankowych dla dzieci i młodzieży?

Wyżej wspomnieliśmy o ofercie PKO BP. Zachęcamy jednak do przyglądnięcia się naszemu zestawieniu kont dla dzieci i młodzieży i założenia takiego konta. Zestawienie powstało właśnie dla tego, aby ułatwić znalezienie wszystkich ofert. I niestety jest ono smutne.

Zestawienie jest przekrojem przez aktualną ofertę wszystkich dostępnych kont dla dziecka czyli w jednym miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu możesz wybrać i założyć konto. W naszych poradach staramy się nie być stronniczy, ale w tym wypadku inaczej nie można. Pomimo tego, że PKO notuje bardzo dobrą sprzedaż kont dla dzieci konkurencja nadal śpi.

Gorąco namawiamy do tego, aby konto dla dziecka założyć razem z dzieckiem. Z pewnością będzie to dobra zabawa, a przy okazji cenna lekcja na temat finansów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *