Wszystko co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kartę kredytową

Polska jest liderem w Europie pod względem transakcji bezgotówkowych. Jednym z powodów jest duża popularność kart kredytowych. Karta kredytowa to najchętniej sprzedawany przez banki instrument płatniczy. Zastanówmy się więc czym jest karta kredytowa i czym należy się kierować przy jej zakupie w banku.

Karta kredytowa to wygodne źródło finansowania wydatków

Należy jednak pamiętać jednak o pewnych ograniczeniach, o których warto wiedzieć jeśli już zdecydujemy się na jej posiadanie.

Karta kredytowa posiada limit przyznawany jest przez bank. Do wyliczenia limitu bank przeprowadza sprawdzanie klienta i jego zdolności kredytowej jak przy innym kredycie bankowym. Jeśli uzyskamy pozytywną rekomendację, wówczas bank odda do naszej dyspozycji limit kredytowy, który określi górną granicę naszego zaangażowania przy 100% wykorzystaniu.

Limit postawiony na karcie kredytowej jest do wykorzystania. Należy pamiętać, że nie musimy „brać” całego limitu, który zaproponuje nam bank, a tylko tyle, ile uznamy za potrzebne. Zbyt wysoki limit rodzi pokusę do wzmożonych wydatków, a jak potwierdzają badania użytkownicy kart są bardziej skorzy do wydawania pieniędzy, więc należy odpowiedzieć sobie na pytanie ile potrzebuję na tzw. doraźne wydatki.

Zanim przedstawimy ranking z ofertami poszczególnych banków i ich propozycje kart kredytowych przeanalizujemy podstawowe cechy karty i zwrócimy Twoją uwagę na elementy kosztów, które wpływają na jej cenę. Przeanalizujmy wspólnie:

  • Kto wydaje karty kredytowe
  • Ile kosztuje karta kredytowa
  • Oprocentowanie karty kredytowej a okres bezodsetkowy
  • Opłaty i prowizje
  • Ubezpieczenie w pakiecie z kartą

Kto wydaje karty kredytowe?

Organizacje zajmujące się wydawaniem kart a są najbardziej znane to Visa International, MasterCard International oraz mniej znane w Europie Diners Club, American Express. Najczęściej zatem w bankach mamy do wyboru Visa lub MasterCard, a więc jaką podjąć decyzję?

Jeśli mamy już jedną kartę w portfelu (np. debetową do konta) to można się kierować zasadą, że chcemy mieć obie organizacje czyli wybieramy MasterCard, bo mamy już Visę. Możemy się też kierować wysokością opłaty za kartę i wybrać tańszą lub sugerujemy się krajami, w których będziemy z danej karty korzystać, jeśli wybieramy się w podróż. Możemy sprawdzić, która organizacja jest na terenie danego kraju wiodąca.

Ile kosztuje karta kredytowa?

Karta kredytowa i jej cena — często banki rezygnują z opłaty za wydanie karty w pierwszym roku jej użytkowania, a opłatę za kolejne lata pobierają z limitu po upływie roku. Bywają banki, które pobierają opłaty miesięczne za korzystanie z karty, ale praktyką jest rezygnacja z opłaty pod warunkiem częstego korzystania z niej.

Korzystne jest w tym wypadku, jeśli bank nalicza średni obrót na karcie w ciągu roku. Utrzymanie reżimu płatności na poziomie miesięcznym jest kłopotliwe, zwłaszcza gdy nie do końca mamy precyzyjnie zdefiniowane, opłaty bezgotówkowe”. Są banki, które przelewy z karty za rachunki masowe nazywają obrotem bezgotówkowym, a inne gotówkowym.

Oprocentowanie karty, a okres bezodsetkowy

Jeśli niewykorzystany zostanie przyznany limit, to nic nas nie kosztuje (poza opłatami za kartę). Jeśli jednak korzystamy z karty mamy do dyspozycji tzw. okres bezodsetkowy (grace period), dotyczy on tylko transakcji bezgotówkowych i polega na tym, że przez określoną liczbę dni można pożyczyć z karty kredytowej pieniądze bez konieczności oddawania odsetek.

Jeżeli posiadacz plastiku w określonym terminie nie spłaci w całości zadłużenia, bank od razu naliczy solidną „karę” (obecnie maksymalnie 16% od całkowitego zadłużenia). Pamiętaj, kredyt na karcie to najdroższa oferta kredytu konsumpcyjnego na rynku, nie kredytuj się na karcie! Okres bezodsetkowy kredytu kształtuje się różnie od 51 do 61 dni.

Czas ten liczony jest od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego do dnia spłaty wyznaczonego na rozliczeniu transakcji. Jak nie trudno się zorientować, jeśli robimy zakupy na początku okresu rozliczeniowego zyskujemy najwięcej! Spłata karty w terminie „odnawia” nam limit kredytowy.

Opłaty i prowizje

Precyzyjne posługiwanie się kartą kredytową daje nam szanse na bezpłatne korzystanie z niej oraz krótkoterminowy nieoprocentowany kredyt. Czy rzeczywiście wszystko dostaniemy za darmo? „Kredytówką” nie wypłacaj z bankomatu! Karty kredytowe utworzono z myślą o płatnościach bezgotówkowych.

Wypłacając gotówkę w bankomacie z użyciem tej karty, należy liczyć się z tym, że bank będzie naliczać odsetki od pobranej kwoty, prowizję określoną w tabeli opłat i prowizji (niezależnie od tego z jakiego bankomatu wypłacamy własnego czy obcego banku) oraz w przypadku wypłat w zagranicznych bankomatach – dodatkowe opłaty związane z przewalutowaniem środków.

Wypłata gotówkowa z bankomatu za pomocą karty kredytowej jest bardzo kosztowne. Banki, o ile dopuszczają możliwość dokonania przelewu z KK (niektóre banki nie mają w ofercie takiej usługi na KK) często za tę operację również pobierają opłaty, ale mamy wśród banków wyjątki, które dopuszczają takie operacje bezpłatnie.

Ubezpieczenie w pakiecie z kartą

Wiele kart kredytowych obudowanych jest dodatkowymi bezpłatnymi i płatnymi ubezpieczeniami. Najczęściej gwarantują one ochronę z tytułu nieuprawnionego użycia karty przez osobę trzecią, rabunku gotówki pobranej z bankomatu, utraty karty, dokumentów lub przedmiotów zakupionych przy użyciu karty.

Czasami posiadacz karty otrzymuje ubezpieczenie podróżne, NNW czy pakiet assistance. Często ubezpieczenia są obligatoryjne a więc zakup karty bez pakietu jest niemożliwy. Jeśli jednak poziom opłat kształtuje się na poziomie akceptowalnym i dotyczy tylko kwoty zadłużenia należy rozważyć możliwość ubezpieczenia takiej karty, szczególnie, że coraz częściej karty kredytowe mają udostępnione funkcje „zbliżeniowe”.

Warto przy zakupie Karty Kredytowej dopytać o ubezpieczenia, charakter tych ubezpieczeń i zdecydować samodzielnie o tym, w jakim stopniu chcemy być chronieni i ile nas to będzie kosztowało.

Czas na porównanie

Już wiesz na co zwrócić uwagę jeśli chcesz zostać posiadaczami karty kredytowej. Moim zdaniem instrument finansowy godny polecenia, szczególnie gdy wraz z kartą kredytową pojawiają się możliwości uczestniczenia w zakupach przez Internet, w różnego rodzaju programach lojalnościowych czy promocjach. Jeśli wykorzystasz wszystkie zalety karty, to będziesz bardzo zadowolony. By ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy ranking kart kredytowych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *