Jak wybrać konto walutowe?

W obecnych czasach konto walutowe jest niemal podstawowym produktem bankowym. Banki przede wszystkim oferują konta walutowe w euro, dolarach amerykańskich, funtach szterlingach i frankach szwajcarskich. Założenie konta jest bardzo proste. Obecnie większość kont walutowych zakładanych jest przez Internet

Dlaczego warto mieć konto walutowe?

Powodów do otworzenia konta walutowego może być co najmniej tyle, ilu jest jego posiadaczy, przyjrzyjmy się jednak najpopularniejszym odpowiedziom na pytanie: dlaczego warto posiadać konto walutowe?

Wynagrodzenie w walucie obcej

Podstawowe konto walutowe oferowane przez banki funkcjonuje zupełnie niezależnie od pospolitego RORu w rodzimej walucie. Konto w walucie obcej jest niemal idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy otrzymują wynagrodzenie w walucie obcej.

Do tej kategorii postawiliśmy dopisać jeszcze osoby, które niekoniecznie zarabiają w obcej walucie, ale często podróżują za granicę. Konto walutowe przydaje się im po to, by obniżyć koszty wyjazdu, na przykład poprzez zakup waluty w kantorach internetowych, a po drugie w celu ułatwienia życia i posiadania różnych możliwości finansowania podróży.

Spłacaj kredyt w walucie, w której go zaciągasz

Kolejną odpowiedzią na pytanie: dlaczego warto posiadać konto walutowe, jest możliwość spłaty kredytów zaciągniętych w walucie. Do spłaty takiego kredytu walutowego, bank na żądanie klienta, musi założyć bezpłatne konto walutowe. Gwarantuje to tzw. ustawa antyspreadowa. Poprzez wpłatę waluty na konto walutowe unikniemy kosztów związanych z przewalutowaniem. Walutę możemy kupić w kantorach lub coraz powszechniejszych kantorach internetowych. Waluta zakupiona w kantorze internetowym trafia bezpośrednio na konto walutowe.

Robisz zakupy? Możesz oszczędzić!

Kolejną mocną grupą posiadającą konta walutowe, stanowią osoby często dokonujące zakupów w sklepach internetowych. Przy takich płatnościach zamiast używać karty kredytowej, za zakupy płaci się bezpośrednio w walucie kraju w, którym te zakupy robimy.

Jakie mamy rodzaje kont walutowych?

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kont walutowych. Są nimi podstawowe konta typu a vista, czyli wypłaty dokonywane na każde żądanie. Można również założyć konto walutowe — oszczędnościowe. Wiele osób chce przechowywać waluty na kontach, po to aby dokonać jej wymiany, w czasie gdy spadnie wartość złotówki.

Funkcje kont walutowych

Konta walutowe posiadają dokładnie takie same funkcje jak konta ROR w walucie polskiej. Możemy wiec na takich kontach wykonywać wszystkie operacje takie jak:

  • transakcje płatnicze,
  • przelewy,
  • wpłaty,
  • wypłaty.

Gdy otworzymy konto walutowe może zostać nam wydana karta z funkcja płatniczą w sklepach stacjonarnych lub przez Internet oraz z funkcją do wypłat z bankomatów.

Pamiętaj, karta wydawana do konta walutowego może być znacznie droższa w utrzymaniu niż karta wydana do zwykłego konta typu ROR.

Jak wybrać dobre konto walutowe?

Obecnie niemalże każdy bank oferuje konto walutowe. Jakimi kryteriami należy się w takim razie kierować przy wyborze konta?

Opłaty za prowadzenie i założenie konta

Większość banków posiada konto walutowe bez opłat za prowadzenie, ale wprowadza dodatkowe warunki: np. konieczność wpłaty i utrzymania minimum wkładu na koncie. Takie minimum wkładu najczęściej wynosi około 100 EUR, 100 USD…w zależności od waluty na jaką jest otwarte konto walutowe.

Konieczność posiadania konta w walucie polskiej

Zdarza się, że banki oferują „darmowe” konto walutowe, pod warunkiem otwarcia rachunku ROR w złotówkach.

Opłaty za używanie karty

Do konta walutowego może być wydana karta bankomatowa, przydatna w podróży pod warunkiem, że waluta kraju w którym przebywamy jest taka sama, jak waluta naszego rachunku. Ponieważ wydanie i używanie karty jest najczęściej operacją płatną, trzeba zatem przemyśleć czy z tej karty będziemy korzystać.

Ważna jest informacja dotycząca opłat, jakie pobiera bank tytułem prowizji od wypłat w tzw. obcych bankomatach za granicą. Opłaty te często są naliczane jako opłaty zryczałtowane, niezależne od kwoty wypłaty. Bywają też banki, które takich prowizji nie pobierają.

Należy więc bardzo dokładnie prześledzić warunki, jakie bank gotów jest nam zaoferować, w zamian za otwarcie i prowadzenie konta walutowego. Można to zrobić, porównując oferty w naszym rankingu kont walutowych.

W zasadzie to wszystko co musisz zrobić by dobrze wybrać konto walutowe! Nie trzeba klikać żadnego przycisku. Kalkulator sam przeliczy dane i wyświetli konta walutowe spełniające Twoje oczekiwania w kolejności od najlepszego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *