Jak wybrać bank, konto, kredyt, lokatę czyli na co zwrócić uwagę?

Znajdujesz się w dziale pytania i odpowiedzi. Ty zadajesz pytanie, my na nie odpowiadamy. Od jakiegoś czasu dostajemy pytania, które zakwalifikowaliśmy do grupy: Jak wybrać bank, konto, kredyt, lokatę czyli na co zwrócić uwagę wybierając…? W odpowiedzi opisaliśmy na co zwrócić uwagę wybierając bank, konto bankowe, kredyt i lokatę czyli najpopularniejsze i podstawowe produkty bankowe.

Nasza odpowiedź:

Jak wybrać bank, konto, kredyt, lokatę? Warto wybrać dobrze te podstawowe usługi bankowe by stanowiły one pomoc w codziennym życiu i aby korzystanie z nich było może niekoniecznie przyjemnością ale zdecydowanie by nie stanowiło udręki.

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania:

Jak wybrać bank?

Każdy na pewnym etapie życia potrzebuje konta bankowego, lokaty, czy kredytu. Pojawia się wówczas pytanie: który bank wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych usług bankowych?

Każdy zna hasło „wyższa kultura bankowości”, którym reklamuje się jeden z banków. Tylko czy dla nas jako przyszłych klientów banku ma znaczenie to, że zostaniemy przywitani przez pracownika banku uściskiem dłoni, otrzymamy filiżankę kawy lub herbaty i nawiążemy bardziej bezpośredni kontakt z pracownikiem banku?

Z pewnością dla niektórych osób takie podejście ma znaczenie, gdyż świadczy o traktowaniu klientów z szacunkiem, ale czy jesteśmy w stanie zapłacić więcej za usługi dodatkowe nie związane z bankowością?

Pewne jest to, że o potencjalnych konsumentów usług bankowych zaczyna się coraz częściej dbać. Normą stały się oferty urodzinowe, produkty skierowane do określonych grup zawodowych, a nawet drobne prezenty przy wyborze danej oferty.

Uważaj, aby wspaniałe początki współpracy z bankiem nie zwiastowały niemiłych niespodzianek. Niektóre umowy są tak skomplikowane, że przeciętny człowiek może mieć problem z ich zrozumieniem.

Można być pewnym jednego – należy czytać dokładnie umowy, a w razie wątpliwości trzeba udać się do prawnika. Poniżej znajdują się informacje dotyczące poszczególnych produktów bankowych i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jak wybrać konto bankowe?

Konto osobiste w obecnym świecie to konieczność. Potrzebne jest, by pracodawca mógł przelać nam wynagrodzenie za pracę. Banki oferują nam przeróżne konta bankowe, dlatego przed jego otwarciem powinniśmy zastanowić się, jakiego konta osobistego potrzebujemy. Wybór jest ogromy, zatem najpierw należy przeanalizować naszą sytuację, a także ofertę poszczególnych banków.

Pierwszą rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę są opłaty związane z założeniem, a następnie prowadzeniem rachunku. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy internetowych porównywarek, które wskażą nam najbardziej korzystne dla nas konto.

Na jakie opłaty powinniśmy zwrócić uwagę?

  • za prowadzenie rachunku – opłaty te zwykle naliczane są co miesiąc i nie jest to wysoka kwota (ok. 5- 15 zł) a obecnie coraz więcej banków rezygnuje z tej opłaty (zwłaszcza banki internetowe). Niestety, ale niejednokrotnie opłaty te są przerzucone na obsługę karty bankomatowej,
  • za obsługę karty debetowej – często jest tak, że banki pobierają opłaty za wydanie i obsługę karty,
  • za korzystanie z bankomatów – korzystanie z bankomatów banku, w którym mamy konto jest bezpłatne. Należy jednak zapoznać się z cennikiem, który określa opłaty w przypadku skorzystania z bankomatu należącego do innego banku.

Warto zwrócić uwagę na usługi dodatkowe. Sprawdź jakie masz ustalone limity na koncie, bo może się na przykład okazać, że nie będziesz mógł wypłacić z bankomatu więcej niż 2 tysiące złotych. Jeśli natomiast masz zamiar w najbliższym czasie wziąć kredyt, to sprawdź ofertę wybranego banku, gdyż dla klientów posiadających już konto oferta może być korzystniejsza.

Często po roku lub dwóch od założenia konta osobistego, opłaty związane z prowadzeniem rachunku bankowego zaczynają wzrastać. Statystyki pokazują, że Polacy niechętnie zmieniają operatorów, czy banki, a zmiana zwykle bywa problematyczna. Jednak obecnie bank, do którego przenosimy swoje konto powinien nam ten proces ułatwić.

Pamiętaj, zawsze szukaj lepszej oferty, w ten sposób możesz nie tylko zaoszczędzić, ale czasem nawet zarobić

Jak wybrać kredyt?

Przede wszystkim – biorąc kredyt weź pod uwagę swoje możliwości finansowe. Nie zaciągaj kredytu, jeżeli nie będzie Cię stać na jego spłatę. Zbyt wysokie raty kredytu mogą się stać źródłem olbrzymich problemów. Zaciągając kredyt, zwłaszcza hipoteczny, zadłużamy się nawet na 25 lat życia, a wówczas może się wiele wydarzyć: utrata pracy, obniżka pensji, śmierć współmałżonka, a także choroba. Warto wziąć pod uwagę nawet takie scenariusze.

Obok swoich możliwości finansowych powinieneś przyjrzeć się wysokości miesięcznej raty oraz oprocentowaniu, ale nie tylko. Warto wiedzieć jaki jest koszt kredytu, czyli jego obsługa – wiadomo – im mniejszy, tym lepiej.

Jak wybrać bank, konto, kredyt, lokatę

Natomiast decydując się na kredyt hipoteczny w obcej walucie, weź pod uwagę ryzyko. W takim przypadku warto pamiętać nie tylko o oprocentowaniu, ale i zmieniającym się kursie walut. Wahania kursowe mogą spowodować, że miesięczna rata kredytu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Klienci zaciągający kredyty najczęściej zwracają uwagę jedynie na wysokość raty, co jest błędem. Wybierając kredyt, zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji bankowych, a także tym, co Ci grozi w przypadku niewywiązania się z umowy kredytowej. Należy także zwrócić uwagę m.in. na prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu. Okazuje się, że w wielu bankach pobierana jest prowizja, która może wynieść nawet kilka procent od pożyczonej kwoty.

Kolejną kwestią są obowiązkowe ubezpieczenia, które mogą być prawdziwą zmorą dla klientów banków. Zatem istnieją ubezpieczenia: samego kredytu hipotecznego, nieruchomości, a także kredytobiorcy.

Jak wybrać lokatę bankową?

Lokaty bankowe są obecnie jedną z najczęściej wybieranych form oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Wiele osób wybierając lokatę kieruje się przede wszystkim wysokością oprocentowania, co niestety jest bardzo zwodnicze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najkorzystniejszej lokaty?

  • Wysokość oprocentowania lokaty — to właśnie oprocentowanie ma olbrzymie znaczenie przy naszym przyszłym zysku – im większe, tym lepiej. Przy uwzględnianiu wysokości oprocentowania warto wziąć pod uwagę to, że musimy jeszcze odprowadzić 19% podatku dochodowego,
  • Rodzaj oprocentowania lokaty – wyróżniamy tutaj oprocentowanie stałe, zmienne i progresywne. Oprocentowanie stale daje nam gwarancje, że jego wysokość nie zmieni się. Oprocentowanie zmienne oznacza, że może się zmienić w trakcie trwania lokaty, gdyż jego wysokość uzależniona od stóp procentowych NBP. Natomiast w przypadku oprocentowania progresywnego stopa procentowa wzrasta wraz z czasem trwania lokaty,
  • Wysokość kwoty do zdeponowania – czyli im wyższa kwota lokaty, tym wyższa stopa procentowa. Jest to często wykorzystywany chwyt marketingowy w reklamach, tylko po to, aby przyciągnąć klientów. Po bliższym zapoznaniu się z umową okazuje się, że 10% obowiązuje dopiero po wpłacie 100 tysięcy złotych.
  • Kapitalizacja odsetek – codzienna, tygodniowa, miesięczna czyli im częstsza kapitalizacja odsetek, tym lepiej dla nas, a wszystko za sprawą procentu składanego.
  • Czas trwania lokaty – możesz wybrać lokaty: miesięczną, półroczną, roczną. Okazuje się, że im dłuższy okres trwania lokaty, tym oprocentowanie jest wyższe.
  • Opłaty dodatkowe – zwróć uwagę, czy bank pobiera dodatkowe opłaty z założeniem i obsługą lokaty. Zapoznaj się z karami, które grożą za przedterminowe zerwanie lokaty. Zapewne będzie się to wiązało z utratą całości lub części odsetek.

Spośród wielu produktów bankowych z pewnością znajdziemy takie, które będą nam odpowiadać. Jedno jest pewne – należy dokładnie czytać umowy, o czym zapomina wielu klientów banków, którzy podejmują się zobowiązań, z których nie są w stanie się wywiązać.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *