Sesja ELIXIR czyli kiedy dojdzie Twój przelew?

Sesja ELIXIR. Krajowa Izba Rozliczeniowa to instytucja powołana i odpowiedzialna za dokonywanie rozliczeń międzybankowych. W ciągu kilku ostatnich lat odstąpiono od przekazywania dokumentów w postaci papierowej i zastąpiono je systemem elektronicznym. Obecnie standardowy przelew przekazywany jest przez system zwany ELIXIR –em.

Godziny księgowania przelewów wychodzących i przychodzących

Kolejna sprawa, która z pewnością Ciebie interesuje, jak i też niemal każdego klienta, składającego przelew to termin dostarczenia „pieniędzy” na rachunek odbiorcy, czyli kiedy przelew zostanie zrealizowany.

Przetwarzanie danych w systemie elixir odbywa się w tzw. sesjach elixir -owych rozliczanych przez KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa). Mamy do dyspozycji po 3 sesje „wychodzące” i 3 „przychodzące”.

Oznacza to, że tylko w określonych godzinach możemy spodziewać się, że nasz przelew opuści nasz bank lub możemy się spodziewać wpływu na nasz rachunek. Dokładne godziny rozrachunków są dla banków różne (można taka informacje pozyskać w swoim banku lub na stronach KIR).

Każdy z banków ma określone godziny sesji przelewów wychodzących. Oto sesje elixir -owe przelewów wychodzących i przychodzących.

Prześledźmy to na przykładzie:
Jeżeli wykonujesz przelew około godziny 8:00 rano czyli w pierwszej sesji wychodzącej. Zatem masz prawo spodziewać się, że przelew dojdzie do odbiorcy najpóźniej tego samego dnia. Zostanie on zaksięgowany w drugiej lub trzeciej sesji elixir -owej.Co taki harmonogram sesji elixir oznacza dla klienta?

Harmonogram sesji pozwala klientowi zorientować się czy wysłany przez niego przelew dojdzie do odbiorcy w planowanym terminie.

Przelew wysłany w ostatniej sesji powinien być zaksięgowany następnego dnia rano. Krajowa Izba Rozliczeniowa nie pracuje w dni wolne od pracy, niedziele i święta, zatem przelew wysłany w piątek w trzeciej sesji zostanie zaksięgowany w banku odbiorcy w poniedziałek.

Pamiętaj, że nie dochodzą tylko przelewy niewysłane. W ciągu 1 dnia roboczego wszystkie operacje powinny być zaksięgowane na kontach.

Dowiedz się w jakich godzinach obsługiwane są sesje elixir-owe w Twoim banku.

Ustawiaj płatności na dni robocze, w dni wolne od pracy przelewy nie są realizowane.

Przelewy ekspresowe czyli express elixir

Żyjemy w czasach w, których wszystko musi być szybko i jeszcze szybciej. Duża konkurencja zaczyna wyciskać również z banków potrzebę skrócenia czasu przekazywania pieniędzy.

Co prawda działa system SORBNET (System Obsługi Rachunków Bankowych) poprzez Narodowy Bank Polski, który zabezpieczał głównie transakcje wysokokwotowe w czasie rzeczywistym (około jednej godziny) został udostępniony do operacji detalicznych, ale niestety koszty obsługi tego systemu są bardzo wysokie. SORBNET jednak podobnie jak elixir działa tylko w dni robocze.

Na rynku operacji międzybankowych pojawił się nowy podmiot. Nazywa się Blue Media, który zaoferował przelewy w systemie Blue Cash. Blue Media działa na rynku bankowym za zgodą Narodowego Banku Polskiego.

To właśnie Blue Media jako pierwsze zaproponowały realizację przelewów w czasie rzeczywistym. Strach przed utratą „rynku” rozliczeń doprowadził do uruchomienia innowacyjnej platformy transakcyjnej przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) – uruchomiono system o nazwie express elixir.

Natychmiastowe przelewy zdobywają rynek bankowy bowiem usługę tę można spotkać już w wielu bankach. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest szybkość i bezpieczeństwo realizowanych transakcji. W zaledwie kilka minut następuje przelew środków z banku A do banku B. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt ekspress elixir -ów jest znacznie wyższy niż koszt przelewu standardowego.

Jedynym argumentem obniżania cen jest upowszechnienie tego systemu we wszystkich bankach.Tylko konkurencja jest w stanie ostudzić apetyty cenowe banków.

Nie ma wątpliwości, że zdecydowana większość z nas znalazła się lub znajdzie w sytuacji gdy będzie potrzebowała takiej usługi. Nagła potrzeba zasilania konta „w rodzinie” była możliwa, gdy wszyscy zainteresowani posiadali konto w tym samym banku. Operacje wewnątrz bankowe realizowane są już od wielu lat online. Teraz taką właściwość mają przelewy natychmiastowe realizowane przez express eliksiry. Pozostaje zatem sprawdzić czy nasz bank już udostępnia taką usługę.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *